Znaczenie i symbolika jemioły

Monika Śleszyńska 2024-12-26
UDOSTĘPNIJ:
materiał wideo "Obiektywu"
Zawieszona nad głowami domowników ma przynosić im szczęście i pomyślność przez cały rok. Ale chociaż znamy ją najbardziej z amerykańskich filmów, to okazuje się, że to właśnie jemioła zdobiła nasze domy znacznie wcześniej niż choinkowe drzewko.

Jemioła, czyli roślina wiecznie zielona, zachowuje świeżość nawet odłączona od drzewa. Symbol życia, miłości i dostatku. Powieszona nad drzwiami wejściowymi miała odstraszać złe duchy. Taka gałązka położona lub zawieszona w domu oznacza, że nadchodzi czas, kiedy dzień zaczyna się wydłużać.

A więc już powoli przyroda budzi się do życia, oczywiście przed nami jeszcze była cała zima, ale wierzono, że jest to taki szczęśliwy znak.

mówił Artur Gaweł z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Szczęście ma przynieść także całowanie się pod jemiołą. Do Polski ten zwyczaj przywędrował prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii w XVIII wieku, jednak w magiczne moce jemioły wierzyli już średniowieczni Celtowie. Czcili roślinę, która pozostaje zielona, porastając drzewa bez liści, sama nie posiadając przy tym sięgających ziemi korzeni.

Zgodnie ze zwyczajem zasuszoną jemiołę powinno się trzymać aż do następnych świąt, jej obecność ma przez 12 miesięcy chronić jego mieszkańców przed złymi mocami, chorobami a nawet śmiercią.

tłumaczyła Bożena Siedlecka z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Obok choinki i świątecznych wieńców, jemioła jest jedną z najpopularniejszych bożonarodzeniowych dekoracji w polskich domach, zawieszona ma zapewnić domownikom zdrowie i radość w nadchodzącym roku.

Źródło:
"Obiektyw" TVP3 Białystok