43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Mateusz Sokołowski 2024-12-13
UDOSTĘPNIJ:
Materiał wideo "Obiektywu"
43 lata temu na ulice wyjechały czołgi, zaczęły się aresztowania i zastraszanie społeczeństwa. 13 grudnia 1981 roku komunistyczna władza wprowadziła w Polsce stan wojenny. Uroczystości rocznicowe organizowane są w całym regionie. W Łapach, przy dawnych zakładach kolejowych, został odsłonięty "Krzyż Solidarności".

Dawne Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach, obok nich symbol niezłomności i walki o wolność - "Krzyż Solidarności" z napisem "Bóg, Praca, Ojczyzna". Te wartości przyświecały tym, którzy 43 lata temu znaleźli się na celowniku ówczesnej władzy.


13 grudnia 1981 roku władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Głównym celem wprowadzenia stanu wojennego było stłumienie „Solidarności”, która domagała się demokratycznych przemian w Polsce.

To była operacja, która się rozpoczęła już w październiku rok 1980, gdy pierwszy plan operacji kryptonim Wrzos został zaakceptowany. Wówczas przewidywano zatrzymanie w ośrodkach internowania około 1200 osób.

powiedział dr Marek Jedynak, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku

Na czas stanu wojennego władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Janusz Kurzyna w 1981 roku był przewodniczącym komitetu strajkowego w Łapach.

Jak rozpoczęły się aresztowania, to z Łap pierwszy został internowany Beszta Borowski, później mój kolega Ostrowski, w styczniu zostałem ja aresztowany razem z innymi kolegami.

wspomina Janusz Kurzyna, przewodniczący komitetu strajkowego w 1981 r. z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach

Ci, którzy wtedy doświadczyli represji, dziś zostali odznaczeni medalami Solidarności.

Całe ostrze tej szpady antykomunistycznej było skierowane właśnie na tych liderów dlatego też w zdecydowanej większości oni zapłacili największą cenę.

powiedział Józef Mozolewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

Pomnik "Krzyż pamięci" został odsłonięty 29 listopada 1981 r., przeniesiony z powodu prowadzonej inwestycji na linii kolejowej, dziś (13.12) odsłonięty ponownie.

Dla nas jest to bardzo ważny symbol, wolności, niepodległości, solidarności, ale solidarności także ludzi.

zaznaczył Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap

Nieznana jest dokładna liczba ofiar stanu wojennego. Historycy szacują, że w tym czasie zginęło od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Komuniści internowali około 10 tysięcy działaczy opozycji.

Źródło:
Obiektyw TVP3 Białystok