Przykładem współpracy Politechniki Białostockiej z Lubelską jest specjalna konstrukcja światłowodu. Pozwoliła na osiągnięcie ponad dwukrotnie szerszego pasma emisji niż te dostępne na rynku, co otwiera nowe możliwości.
Potencjalne zastosowanie tego źródła to spektroskopia, pomiary optyczne, detekcja gazów czy zastosowanie medyczne.
Efekty współpracy Politechniki Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej oglądała dziś w Białymstoku wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska.
Współpraca zawsze jest dobrze odbierana, ale też daje świetne efekty, bo buduje połączenia. W tym przypadku, między trzema uczelniami na różnych poziomach studenckich i wśród pracowników badawczo-dydaktycznych.
Każda z uczelni odpowiada za jeden z trzech obszarów. Politechnika Lubelska za naukę.
Wymieniamy się informacjami, pokazujemy możliwości naszych laboratoriów, prezentowane są osiągnięcia dla pracowników z pozostałych uczelni.
Kolejnym ważnym etapem jest komercjalizacja efektów współpracy.
Te trzy uczelnie wnoszą istotny wkład w liczbę patentów i wynalazków w Polsce.
Cyfrowy paszport dla tekstyliów, który już za dwa lata będzie w każdym ubraniu — to jeden z przykładów.
My jako użytkownicy będziemy musieli mieć pełną informację, z czego zostały wyprodukowane i jak bezpiecznie używać tego typu rzeczy i jak w przyszłości bezpiecznie je zutylizować.
Cyfrowe paszporty otworzyły dalszą drogę do innowacji. Naukowcy tworzą z producentem AGD pralkę, która na podstawie danych elektronicznych sama dobiera tryb prania, otworzyli też w Warszawie samoobsługowy sklep z bielizną.
Ważną częścią międzyuczelnianego projektu jest też współpraca ze szkołami.
Osiągnięcia tego projektu warte są propagowania, bo służą projektom i służą regionom.
Zainicjowaną w 2022 roku Politechniczną Sieć Via Carpatia finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.