Praca z osobą zaburzoną psychicznie. Szkolenie w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego

Oprac. Małgorzata Pugacz 2024-09-18  |  Białystok
UDOSTĘPNIJ:
Praca z osobą zaburzoną psychicznie. Szkolenie w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego/fot. TVP3 Białystok
Ponad jedna czwarta Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne tj. problemy z nastrojem, lękiem, niechęcią do życia. Często trudniej jest do takich osób dotrzeć i właściwie z nimi rozmawiać. W Białymstoku asystenci rodziny, kuratorzy, terapeuci, pracownicy socjalni wzięli udział w szkoleniu z pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi.

Ponad połowa Polaków w ciągu ostatniego roku miała trudności emocjonalne lub psychospołeczne. Częściej niż inni Europejczycy odczuwamy smutek, przygnębienie, lęk czy niepokój.

Są to osoby dorosłe, mamy też dzieci. Problem jest złożony. Wyjście z problemu dla takiej osoby, podjęcie działań, leczenia, musimy znaleźć taki sposób, żeby ona chciała z nami współpracować.

mówi Anna Saczuk, pracownik socjalny

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą mieć problemy z otwarciem się na innych ludzi, określeniem swoich potrzeb i stanu swojego zdrowia. Stąd takie szkolenia dla osób, które są najbliżej nich, w domowym środowisku - asystentów rodzin, pracowników socjalnych, terapeutów czy kuratorów.

Chcemy ich przygotować, chcemy im wytłumaczyć, powiedzieć, jak z takim pacjentem rozmawiać, jak go rozpoznać. Chcemy też przekazać informacje, że taki pacjent nie musi być kłopotliwy.

powiedział Bogdan Minkiewicz, p.o. dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

Jeśli wiadomo, jak mu pomóc.


Szkolenie zorganizował Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, dla osób z całego województwa podlaskiego.

Jeżeli przychodzi do nas osoba z problemem psychicznym, żeby być otwartym, czyli poczekać, aż powie o co jej chodzi. Następnie poprzez różnego rodzaju pytania nakierowujące określić rodzaj problemu.

tłumaczy dr hab. Beata Galińska-Skok, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii

Oprócz zajęć teoretycznych będą też warsztaty z psychoterapeutami.

Źródło:
Obiektyw TVP3 Białystok