Kiedy Małgorzata Starosta kilkanaście lat temu po raz pierwszy przyjechała do skansenu w Nowogrodzie, zapewne nie przypuszczała, że właśnie tu osadzi akcję swojej powieści. Jak powiedział Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie - W 2006 roku pewna studentka etnografii przyjechała z Wrocławia, żeby odbyć praktyki studenckie i tak ją ten skansen zafascynował, że po latach napisała sensacyjną komedię kryminalną.
Małgorzata Starosta, autorka i bohaterka powieści przyznaje, że skansen w Nowogrodzie to wyjątkowe miejsce, do którego chętnie wraca. Jak dodaje Małgorzata Starosta, pisarka - Kiedy się wchodzi do tych chałup, które są prawdziwymi domami, gromadzonymi przez dziesiątki lat to czuć tę historię.
Stary młyn, karczma, dworek, czy też skarpa z widokiem na Narew i wpadającą do niej Pisę – to wszystko pojawia się w książce. - Sensacyjne zwroty akcji, wszystko w kurpiowskich klimatach - mówi Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
To kolejny pomysł na promocję ludowego muzeum nad Narwią. Jak uważa Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego - Każda forma promocji skansenu, tego przepięknego, jedynego tego typu – można powiedzieć – w kraju, przepiękne położenie i wszystkiego się chwytamy, żeby promować.
Małgorzata Starosta zapowiada, że skansen w Nowogrodzie pojawi się też w kolejnych jej książkach. Jak dodaje Małgorzata Starosta, pisarka - Będziemy budować całą serię z tą bohaterką, a ona jest etnografką i pisarką i na pewno będzie do Nowogrodu wracać.
Ten rok jest dla skansenu, który od roku jest zarządzany przez samorząd województwa, wyjątkowy pod względem liczby turystów.
W planach koncerty, zarówno muzyki ludowej, jak też poważnej, festyny, a także spotkania z ciekawymi ludźmi, dla których muzeum w Nowogrodzie jest inspiracją.