II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Koluchstyl

2023-04-22
UDOSTĘPNIJ:
II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Koluchstyl/ fot. TVP3 Białystok
Kształtuje moc ciała, ale i hart ducha, wciąż zyskuje nowych adeptów. W Kleosinie funkcjonariusze i żołnierze zmierzyli się w II Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Koluchstyl. To sztuka walki stworzona przez białostoczanina i jest znana na całym świecie.

Na co dzień służą ojczyźnie - broniąc polskich granic, porządku, zapewniają bezpieczeństwo każdemu z nas. Tym razem w Zespole Szkół w Kleosinie rywalizowali w II Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Koluchstyl.


- Jest to bardzo podobne do zapasów, a mimo wszystko jest to coś innego i przede wszystkim jest to bezkontuzyjne. Rozwija to ogólnie, nie tylko w tej dyscyplinie, ale także ogólny rozwój ciała - plut. SG Weronika Mutke, funkcjonariusza Straży Granicznej w Łebie .


W Mistrzostwach wystartowali funkcjonariusze i żołnierze z całej Polski.


- Pod moim okiem jest pokłosie poprzedniego tygodnia, zdobyłem mistrzostwo polski ADCC w brazylijskim jiu jitsu. Jakoś obrałem sobie taką drogę, że będę promował ten zawód policjanta poprzez sport - mówił st. sierż. Patryk Gajda , funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku.


Koluchstyl - ta sztuka walki powstała na początku 21 wieku. Stworzył ją i wypromował bialostoczanin - Wiesław Koluch. Łączy w sobie elementy sumo, judo, Jiu Jitsu, zapasów i innych sportów walki. Jest znana na całym świecie. Ma swoje organizacje w 65 krajach.


- Niedawno mieliśmy też piękny turniej w Mongolii właśnie tydzień temu. W Mistrzostwach Mongolii, startowało 230 zawodników, a Mongolia pięciokrotnie obszarowo jest większa od Polski, ale liczy tylko 3 miliony ludzi – powiedział Wiesław Koluch, prezes Światowej Organizacji Koluchstyl.


Na mistrzostwach - mundurowi rywalizowali w 6 kategoriach męskich i trzech kobiecych.


- To jest też pewna forma resetu, że tak się wyrażę po służbie, odpoczynku od trudu codziennej służby, wyzerowania no i przy okazji podniesienia kondycji, sprawności fizycznej – dodał nadinsp. Robert Szewc, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.


- Ten sport jest widowiskowy, stąd też myślę, że i atrakcyjny. Mam nadzieje, że będzie jeszcze się rozwijał. Być może dojdzie kiedyś nawet do kwalifikacji jako dyscyplina olimpijska – mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.


Na II Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Koluchstyl walki stoczyło około stu funkcjonariuszy i żołnierzy.