Pierwsza w regionie operacja rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata skóry z brzucha pacjentki

2021-10-22  |  Białystok
UDOSTĘPNIJ:
Pierwsza taka operacja w regionie / fot. TVP3 Białystok
Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzali w piątek w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.

- Jest to tak, jakby creme de la creme chirurgii piersi (...) jest to na pewno coś, co jest nieodłącznym elementem nowoczesnej chirurgii gruczołu piersiowego – powiedział o operacji ekspert szkolący białostockich chirurgów onkologów dr Daniel Maliszewski z wojewódzkiego szpitala specjalistycznego w Słupsku. Dodał, że zabieg jest "najbardziej finezyjnym" jeśli chodzi o chirurgię rekonstrukcyjną piersi.

Operowana pacjentka to 50-letnia białostoczanka, która wcześniej z powodu raka miała w BCO usuniętą pierś i przeszła radioterapię. U takich pacjentek można tę metodę zastosować. Pacjentka zabiegała o taką operację – poinformowano na konferencji prasowej w BCO w przerwie operacji.

Do rekonstrukcji piersi wykorzystano własne tkanki pacjentki, płat skóry (tzw. płat DIEP) pobrany z jej brzucha. Operacja jest prowadzona z wykorzystaniem mikronarzędzi, specjalistycznego mikroskopu. Maliszewski wyjaśnił, że pobrane i wypreparowane tkanki przyszywa się, w pracy pod mikroskopem łączy się naczynia (z płata z naczyniami krwionośnymi z klatce piersiowej). Zaznaczył, że zabieg długo trwa (rozpoczął się rano i potrwa do wieczora), jest też – jak mówił – obciążający dla chirurgów.

- Ciężko to wbudować w polską rzeczywistość – ocenił. Maliszewski wskazał, że rekonstrukcje takie powinny być obligatoryjne, ale wymaga to wyszkolonych lekarzy i sprzętu. Obecnie – jak podał – w Polsce wykonuje się miesięcznie od kilkunastu do kilkudziesięciu takich zabiegów i nie jest to dużo.

- Nowoczesny ośrodek, który zajmuje się leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegów – powiedział dr Leszek Kozłowski, który kieruje oddziałem chirurgii onkologicznej w BCO. Zaznaczył, że zabieg ten daje pacjentkom po skomplikowanym leczeniu nowotworu piersi możliwość rekonstrukcji tego gruczołu. Zaznaczył, że u tych pacjentek, które miału amputowaną pierś i przeszły radioterapię, inne formy rekonstrukcji "nie zdają egzaminu".

- Nasza nowoczesność polega na tym, że chcemy zaoferować tym pacjentkom po ciężkim leczeniu onkologicznym rekonstrukcje piersi z tkanek własnych tak, żeby dalej czuły się po prostu w pełni zdrowe – dodał Kozłowski. Wyjaśnił, że w codziennej praktyce są np. wykonywane inne typy rekonstrukcji piersi, podskórne mastektomie z jednoczesną rekonstrukcją albo najpierw mastektomie, a potem rekonstrukcje. Dodał, że każdej pacjentce leczonej na raka piersi musi być przedstawiona forma rekonstrukcji piersi, jej formy i czas działania zależą od wskazań medycznych.


Źródło: