Urok kwitnących muraw kserotermicznych

2019-05-22  |  Przyroda
UDOSTĘPNIJ:
Urok kwitnących muraw kserotermicznych/fot. TVP3 Białystok
Dlaczego jakiś obszar przyrodniczy uważamy za szczególnie cenny? Jak możemy chronić jego walory i dlaczego powinniśmy to robić? Dobrym przykładem może być teren obok wsi Haćki, niedaleko Bielska Podlaskiego, należący do sieci obszarów chronionych "Natura 2000".

Wystarczy zjechać z szosy Białystok - Bielsk Podlaski na wysokości wsi Haćki, aby znaleźć się w krajobrazie wyraźnie różniącym się od okolicznej podlaskiej równiny. Teren chroniony zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Jest to jeden z najmniejszych obszarów "Natura 2000" w województwie podlaskim.

Plan przewiduje przede wszystkim koszenie traw i wypas zwierząt. Nie można prowadzić tutaj intensywnej produkcji rolnej. Zresztą, ten teren do tego się nie nadaje. Nie tylko nie wolno zalesiać, ale wręcz trzeba było wyciąć krzaki i drzewa.

Uprzątnięciem tego terenu, należącego częściowo do nadleśnictwa, a częściowo do gminy Bielsk Podlaski zajmowało się przede wszystkim Towarzystwo "Haj", które założyli mieszkańcy Haciek. Dzięki temu poznawali wartość tego terenu. Zarówno sama wieś z tradycyjną drewnianą zabudową, jak i średniowieczne grodzisko, nazywane tutaj zamkiem, mogą być dodatkową atrakcją turystyczną obszaru chronionego "Murawy w Haćkach".

Aby chronić kompleksowo przyrodę, archeologię i kulturę cały czas musi być dobra współpraca między właścicielami gruntów, samorządem, lokalną społecznością i instytucjami do tego powołanymi.

Źródło:
Obiektyw TVP3 Białystok