Straciła przez raka - bliską osobę. Ale to właśnie sprawiło, że pani Marzena postanowiła regularnie się badać. Guz w momencie diagnozy był duży, a rok wcześniej - nie było go wcale.
- Uważam, że bardzo sobie pomogłam, mam takie wrażenie że po prostu wygrałam życie, że nie trzeba po prostu bać się nawet jeśli ktoś wyczuje taką zmianę – mówiła Marzena Rymsza.
W Polsce na raka piersi każdego roku choruje ponad dziewiętnaście tysięcy pacjentek. W Podlaskiem blisko tysiąc. To najczęstszy nowotwór wśród kobiet. I - niestety równie często wciąż - zabija. Październik to miesiąc świadomości raka piersi.
- Co roku ta ilość pacjentek się zwiększa. W tej chwili mamy około siedmiuset pacjentek leczonych rocznie i to jest naprawdę dużo. Obserwujemy też właśnie taki niekorzystny rozkład tych stopni zaawansowania, bo tych zaawansowanych raków mamy niestety dużo, to jest w granicach 50 % - powiedziała dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz onkolog kliniczny, Białostockie Centrum Onkologii.
Gdy choroba jest zaawansowana i wykryta późno, sposobów i czasu na wyleczenie jest coraz mniej. A Polska jest jednym z niewielu krajów, w których umieralność na raka piersi, rośnie - zamiast się obniżać. Mimo że w przypadku tego nowotworu - można - profilaktycznie się badać.
- Możemy dać sobie szansę, żeby wykryć te chorobę w jak najwcześniejszym stopniu zaawansowania. Mammografia pozwala na wykrycie raka piersi nawet w stadium przedinwazyjnym, czyli w momencie kiedy ten nowotwór nie jest złośliwy – dodała dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz onkolog kliniczny, Białostockie Centrum Onkologii.
I można go skutecznie leczyć. W białostockim centrum onkologii działa Breast Cancer Unit, który kompleksowo pomaga pacjentom z rakiem piersi. I robi to na europejskim poziomie. To jedyny ośrodek w kraju, który otrzymał certyfikat EUSOMA.
- Leczymy tak jak inne ośrodki w Europie. W naszym ośrodku są wszystkie elementy, które są niezbędne do diagnostyki i leczenia raka piersi, czyli za równo jak i sprzęt i kadra jest skupiona w jednym ośrodku to jest bardzo ważne – zaznaczyła dr Elżbieta Potentas, koordynator Breast Cancer Unit, Białostockie Centrum Onkologii.
To dotyczy za równo diagnostyki, metod leczenia i monitoringu pacjentek po powrocie do zdrowia.