Teresa Żółtowska została laureatką tegorocznej Nagrody imienia Krzysztofa Kanigowskiego. To nagroda przyznawana lekarzom z Podlasia, którzy tak jak patron, są wzorami do naśladowania dla innych.

Statuetka autorstwa Małgorzaty Niedzielko trafiła w tym roku do rąk doktor Teresy Żółtowskiej. Laureatka jest onkologiem, przez wiele lat pracowała w poradniach onkologicznych, prowadziła hospicjum domowe. Nigdy nie narzekała. Praca zawsze była dla niej powołaniem. - Jak się widzi ciężko chorych ludzi, którzy przychodzą z obłędem w oku, z wyrokiem śmierci na twarzy, jeżeli uda ich się podtrzymać na duchu, nakłonić do leczenia i potem widać efekty tego leczenia i przychodzą ludzie uśmiechnięci to naprawdę sama radość - mówi Teresa Żółtowska, laureatka Nagrody im. Krzysztofa Kaniowskiego.

W tym roku Kapituła Nagrody otrzymała sto dwadzieścia jeden zgłoszeń zawierających nazwiska szesnastu lekarzy. Laureat został wybrany spośród sześciorga nominowanych różnych specjalności. Jak mówi prof. Jan Stasiewicz, członek Kapituły - My mamy wybierać tych najbardziej życzliwych, dlatego w naszym przypadku ci, co opiekują się najtrudniejszymi chorymi na przykład w hospicjach mają zwykle największe szanse, ale to jest zrozumiałe.

Dwa lata temu laureatką została Elżbieta Solorz, szefowa białostockiego Hospicjum dla Dzieci. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Zbigniew Mazurkiewicz, lekarz ortopeda. Nagroda imienia Krzysztofa Kanigowskiego, ustanowiona przez rodzinę i grupę przyjaciół patrona, została w tym roku przyznana po raz trzeci. Jak mówi Ewa Kanigowska-Giedroyć, córka patrona - Ta świetna recepcja, odbiór społeczny tej nagrody pokazuje, że ona była potrzebna, że po coś jest i to mnie bardzo cieszy.

Krzysztof Kanigowski, patron nagrody, zmarł w listopadzie dwa tysiące ósmego roku. Był świetnym chirurgiem i wyjątkowym człowiekiem: skromnym, mądrym, oddanym swojej pracy i swoim pacjentom. Pracował w Wojewódzkim Szpitalu imienia Śniadeckiego w Białymstoku. Był ordynatorem Oddziału Chirurgii.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok


Zapraszamy do dyskusji na naszym forum