Remont zabytkowego klasztoru musi zakończyć się do dwudziestego szóstego listopada.

Zabytkowy pałac archimandrytów -kilka lat temu zyskał nową elewację. Na remont wnętrza, nie było pieniędzy.

Teraz za pieniądze z Ministerstwa Kultury pomieszczenia w tym budynku mają szansę wrócić do dawnej świetności. Jak mówi  Elżbieta Werdoni, kierownik budowy - Wcześniej był użytkowany przez szkołę i wiele elementów zostało zniszczonych bezpowrotnie.

Tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną zachowane oryginalne elementy wystroju wnętrza, gdzie indziej trzeba będzie je zrekonstruować.

Wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. - Udało się znaleźć fachowców, którzy znają się na renowacji i robią to szybko, bo musimy skończyć do 26 listopada - powiedział Adam Musiuk, pełnomocnik monasteru ds. inwestycji.

Dzięki dotacji na budynku, w którym dziś mieszkają mnisi jest wymieniany dach. Gdy siedemnaście lat temu wprowadzali się tam mnisi - na wymianę dachu nie starczyło pieniędzy.

Monaster w Supraślu to zabytek, który jest atrakcją turystyczną naszego regionu.

- Cerkiew Zwiastowania NMP, która jest interesującym obiektem jako i cały kompleks klasztorny przyciąga masę turystów
- mówi  ihumen Andrzej , po. przeora Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu.

W sezonie od maja do września codzienne odwiedza go nawet kilkanaście grup i wielu turystów indywidualnych. Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest rekonstruowana z ofiar wiernych, budynki klasztorne w większości są odnawiane z dotacji państwowych. Tegoroczne dofinansowanie pojawiło się dzięki poprawce do budżetu zgłoszonej przez podlaskich posłów.

Katarzyna Popławska, Obiektyw


Zapraszamy do dyskusji na naszym forum