Początek 2 kwietnia, godz. 8:30, ośrodek BOSIR nad Zalewem Dojlidy

W kalendarzu dziewiątego sezonu Maratonów Kresowych znalazło się 15 wyścigów w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach Polski Wschodniej oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Ponadto zawodnicy będą mogli wystartować w Amatorskich Mistrzostwach Polski XCT, czyli w jeździe na czas MTB.

Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB to cykl imprez rowerowych dla wszystkich organizowanych od 2009 roku w Polsce Wchodniej, na Wileńszczyźnie i Grodzieńszyźnie. W tym czasie odbyło się ponad 90 wyścigów. W sezonie 2016 w piętnastu wyścigach wystartowało ponad 6000 zawodników. Podlaski cykl imprez rowerowych należy do największych w Polsce.

W Maratonach Kresowych biorą udział zarówno zawodnicy trenujący kolarstwo (np. Magdalena Sadłecka - wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy w kolarstwie górskim oraz złote medalistki paraolimpiad: Białorusinka Alena Drazdowa oraz Aleksandra Tecław), jak i amatorzy różnych profesji, którzy traktują jazdę na rowerze rekreacyjnie. Wśród nich była m.in. aktorka Joanna Jabłczyńska. Najmłodszy uczestnik miał niecałe 3 lata, najstarszy 78!

Ideą Maratonów Kresowych jest szerzenie aktywności sportowej wśród wszystkich grup wiekowych: od przedszkolaków do weteranów. Zawodnicy mają cztery dystanse do wyboru: Mikro, Mini, Półmaraton i Maraton. Na imprezach z cyklu Maratony Kresowe następuje integracja wielopokoleniowa, ale także wielokulturowa. W zawodach biorą regularnie udział zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji, Łotwy, a nawet z Francji i Australii. Hasło Maratonów Kresowych „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń” zostało zapisane w trzech językach.

Od dwóch lat na Maratonach Kresowych funkcjonują dwie wyjątkowe strefy dla zawodników i kibiców: animacyjna i dietetyczno – zdrowotna. Pierwsza jest adresowana przede wszystkim do najmłodszych uczestników, aby mogli spędzić czas twórczo przy dobrej zabawie. Strefa dietetyczno – zdrowotna realizowana ze specjalistami z Centrum Dietetyki Stosowanej propaguje zdrowe formy odżywiania się i profilaktyki. Zależy nam także na aktywizowaniu lokalnej społeczności, stąd dążenie do tego, by pokazywać miejscowych artystów i twórców. Dlatego często wyścigi są łączone z koncertami zespołów folklorystycznych.

Na Maratonach Kresowych odrywane są ogromne talenty sportowe. Piotr Kryński i Szymon Pomian to aktualni wicemistrzowie Polski w olimpijskiej konkurencji kolarstwa górskiego XCO. Swoje pierwsze kroki stawiali właśnie na naszych wyścigach. Po pierwszych amatorskich sukcesach trafili do klubu UKS Wygoda Białystok. Wcześniej medale w kategorii junior na mistrzostwach Polski zdobywali „nasi” zawodnicy Patryk Muśko i Klaudia Radziszewska.

Maratony Kresowe są organizowane w atrakcyjnych turystycznie i krajobrazowo miejscowościach Województwa Podlaskiego. Terenowe trasy „w pigułce” starają się pokazać najciekawsze miejsca i stanowią znakomitą promocję takich obszarów jak: Puszcza Białowieska, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Dolina Bugu, Kanał Augustowski, Suwalszczyzna, Wzgórza Sokólskie.

Wyścig na Litwie, w podwileńskim Niemenczynie jest organizowany wspólnie z polskim samorządem Rejonu Wileńskiego. Impreza na Białorusi odbywa się w Sopoćkiniach nad Kanałem Augustowskim, gdzie Polacy także stanowią większość mieszkańców. W 2016 roku Maratony Kresowe były nominowane w konkursie Ambasador Wschodu w kategorii Turystyka.

MARATONY KRESOWE - KALENDARZ WYŚCIGÓW 2017

* 02.04.2017 – Białystok - „Wschodzący Białystok”
* 23.04.2017 – Mielnik - „Nad Bugiem”
* 01.05.2017 – Wasilków - "W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
* 14.05.2017 – Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) - ”Wilia”
* 28.05.2017 – Knyszyn - „W Królewskim Grodzie”
* 11.06.2017 – Międzyrzec Podlaski - „Wskocz po przygodę!”
* 24.06.2017 – Drohiczyn - „W Dolinie Góry Zamkowej”
* 09.07.2017 – Gołdap - „Kraina Łowców Przygód”
* 15.07.2017 – Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) - „Суседзi”
* 29.07.2017 – Chełm - „Z Duchem Bieluchem” - Mistrzostwa Polski XCT (*)
* 30.07.2017 – Janów (Gmina Chełm) - „O Niedźwiedzi Pazur”
* 06.08.2017 – Sejny - „Pogranicze z Gaładusią”
* 20.08.2017 – Narewka - „W Krainie Żubra”