Już od dwudziestu lat w Białymstoku organizowany jest konkurs Budowa Roku. Dziś (23.10) laureatom zostały wręczone statuetki w kategorii Budowa roku 2013 i 2014 w regionie północno-wschodnim.

Nagrody przyznawane były w trzech głównych kategoriach: złotej, srebrnej i brązowej statuetki. Wśród laureatów znalazły się budynki mieszkalne, obiekty nauki, kultury i infrastruktury drogowej. Grand Prix Urzędu Nadzoru Technicznego otrzymało Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej. – Są to obiekty budowlane, które spełniły wszystkie wymagania, związane z przepisami prawa, ale także wymagania związane na przykład z innowacyjnością, estetyką i ze spełnieniem wymagań dla osób niepełnosprawnych – mówi dr inż. Jerzy Obolewicz, przewodniczący konkursu Budowa Roku.

W tym roku została przyznana nagroda specjalna, otrzymało ją białostockie hospicjum dla dorosłych. Dzięki rozbudowie budynku przy ulicy Sobieskiego, sfinansowanej całkowicie przez darczyńców i 1% podatku, obecnie placówka zapewnia miejsce pobytu dla ponad siedemdziesięciu chorych. Najlepsi studenci Politechniki Białostockiej dostali też nagrody za najlepszą pracę dyplomową absolwentów kierunku budownictwo. – Myślę, że poziom z roku na rok jest wyższy tym bardziej, że mamy wiele nowoczesnych narzędzi ku temu, żeby te prace były na wyższym poziomie. Chciałabym, żeby firmy z tych prac skorzystały, żeby firmy skorzystały z gotowych projektów – mówi prof. Józefa Wiater, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Organizatorami konkursów są Politechnika Białostocka i Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w Białymstoku.