Trwa kampania wyborcza. Dziś (21.09) kolejne komitety wyborcze prezentowały swoje stanowiska w najważniejszych dla kraju kwestiach.

fot. TVP Białystok fot. TVP Białystok Politycy Prawa i Sprawiedliwości powiadomili dziennikarzy, że dostają sygnały od mieszkańców naszego regionu, zaniepokojonych doniesieniami o ewentualnym rozmieszczeniu w województwie podlaskim uchodźców z Afryki i Azji. Wobec braku konkretnych informacji ze strony rządu, poseł Krzysztof Jurgiel wystąpił do premier Ewy Kopacz i wojewody podlaskiego z interpelacją w tej sprawie. – Ilu uchodźców w Białymstoku i województwie podlaskim będzie umieszczonych? Gdzie? Czy są przygotowane odpowiednie służby? Czy są przygotowane służby przed zagrożeniem, wynikającym z terroryzmu? – takie pytania stawia Krzysztof Jurgiel z KW Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się jak najszybszej odpowiedzi i zaznacza, że ich zdaniem uchodźcom trzeba pomagać w ojczystych krajach, a nie pośpiesznie przyjmować ich do Europy, a w pierwszej kolejności pomocy potrzebują Polacy w ogarniętej wojną Ukrainie.

fot. TVP Białystok fot. TVP Białystok Przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy przedstawili dziennikarzom swoją koncepcję poprawy sytuacji osób młodych i walki z umowami śmieciowymi. – Chcemy, aby stawka minimalna ludzi pracujących na umowach cywilno-prawnych wynosiła 15zł minimum. Również chodzi o płacę minimalną ogólną 2,5 tysiąca dla każdego – podkreślała Weronika Kostrzanowska z KKW Zjednoczona Lewica.

Zdaniem przedstawicieli Zjednoczonej Lewicy, program, który przygotowali, wpłynie na obniżenie kosztów, jakie ponoszą pracodawcy, co z kolei umożliwi wprowadzenie proponowanych stawek. Ponadto chcą zainwestować w budownictwo socjalne tak, żeby młodzi ludzie nie tonęli w kredytach mieszkaniowych. Proponują abolicję podatkową dla osób przed trzydziestym rokiem życia, zakładających własną działalność gospodarczą, gwarancję opieki lekarskiej i urlopu dla zatrudnionych na „śmieciówkach” oraz wyłącznie płatnych staży.

fot. TVP Białystok fot. TVP Białystok Kongres Nowej Prawicy zaprezentował swoich liderów podlaskiej listy w wyborach do Sejmu. Piotr Rakowski to numer jeden. Beata Kopacka - numer dwa i Michał Hoffman na miejscu trzecim. – Chcielibyśmy ujednolicić stawkę VAT na poziomie 15% na wszystkie produkty, usługi. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to docelowo chcemy zlikwidować podatek dochodowy – mówił Piotr Rakowski z KW Kongres Nowej Prawicy.

Przedstawiciele Kongresu chcą pozyskiwać inwestorów, budujących fabryki, a nie sieci handlowe. Nie chcą przyjęcia przez Polskę euro. Proponują wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego. Uważają, że to rodzice powinni decydować w jakim wieku i do której szkoły pójdą ich dzieci. Chcą likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i lepszego finansowania wojska i policji. Nie akceptują związków partnerskich.

fot. TVP Białystok fot. TVP Białystok Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, podczas konferencji prasowej przedstawił swoją ocenę sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Puszcza Białowieska. Jego zdaniem w głębi Puszczy są duże obszary martwego drzewostanu, zaatakowanego przez kornika. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika, trzeba na bieżąco usuwać poza teren Puszczy martwe drzewa. – Puszcza Białowieska w znacznej części umiera, a leśnictwa, nadleśnictwa administrujące Puszczą, nie są w stanie skutecznie sobie z tym poradzić, ponieważ mają zakaz większej wycinki i wywożenia, zwłaszcza tych zarażonych kornikiem drzew z Puszczy – powiedział Jarosław Zieliński z KW Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Jarosław Zieliński wystosował interpelację w tej sprawie do premier Ewy Kopacz. Pyta w niej m.in. o powody obniżenia przez ministra środowiska wielkości pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymał.

fot. TVP Białystok fot. TVP Białystok W Łomży prezentowali się kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem spotkania z dziennikarzami były pomysły na poprawę życia rolników. – Mówimy o tym, że należy ustanowić fundusz wzajemnej pomocy stabilizacji dochodów rolniczych, mówimy również o tym, że musimy zmienić ustawę prawo łowieckie i stworzyć fundusz rehabilitacyjny – wymieniał Wiesław Żyliński z KW Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kandydaci PSL do sejmu mówili także o konieczności utrzymania rolniczego ubezpieczania KRUS oraz przywrócenia prawa do uboju rytualnego. Oprócz Wiesława Żylińskiego, kandydata numer dwa na liście wyborczej PSL, w Łomży zaprezentowali się także Stefan Krajewski, Elżbieta Parzych oraz Wiktor Brzósko.