Choć do matury pozostało jeszcze 232 dni, to przygotowania do tego ważnego egzaminu trwają już od dawna. Dziś w nowym uniwersyteckim kampusie w Białymstoku rozpoczęły się największe targi edukacyjne w naszym regionie, czyli Salon Maturzystów. Swoją ofertę prezentuje kilkanaście uczelni wyższych z całej Polski.

Walka o studentów trwa. Osiemnaście uczelni z całej Polski dziś na Salonie Maturzystów prezentuje swoje atuty. Do egzaminu dojrzałości zostało 8 miesięcy i wielu tegorocznych maturzystów nie ma jeszcze planów na przyszłość.

Wątpliwości związanych z maturą nie brakuje, dlatego przez kilka godzin eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży omawiali wszystkie zasady przyszłorocznej matury.  - Nowością jest tylko to, że egzamin ten, czyli egzamin wedle nowych zasad będzie obowiązywał również wszystkich absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, czyli absolwentów techników szkół artystycznych - mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Salon Maturzystów to okazja do zetknięcia się z tym co przyszli studenci mogliby robić w przyszłości. Takie spotkania mogą być dużą pomocą w wyborze studiów.  - Rozmawiają bezpośrednio z pracownikami danej uczelni, często też są studenci z wyższych uczelni, ponadto zapraszam do szkoły przedstawicieli wyższych uczelni i to wszystko reasumując daje większą szansę na podjęcie właściwej decyzji - dodaje Grażyna Łapina, doradca zawodowy w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Organizatorami Salonu Maturzystów jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi i uczelniami wyższymi. Spotkania odbywają się od dziewięciu lat i cieszą się wielką popularnością.  - Są informacje przede wszystkim dla maturzystów: jakie są kryteria przyjęcia na studia, które kierunki są ciekawe, które nie, mogą porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych uczelni tutaj w jednym miejscu, także w ciągu 2-3 godzin mogą zdobyć wiedzę dotyczącą przyszłej matury, ale i dalszy krok czyli gdzie się wybrać na studia - powiedział Andrzej Wyszyński, koordynator Salonu Maturzystów.

Salon Maturzystów po raz pierwszy odbywa się na białostockim Uniwersytecie. To sposób na wypromowanie nowego uniwersyteckiego kampusu. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości związane z maturą może wybrać się na Salon Maturzystów jeszcze we wtorek - początek o godzinie 8:30.