Jeszcze przez dwa tygodnie czterdziestu pięciu studentów z siedmiu krajów będzie uczyć się języka polskiego i poznawać historię naszego kraju. Na Uniwersytecie w Białymstoku trwają zajęcia w ramach Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców.

To wyróżniający się studenci lektoratów i polonistyki zagranicznych uczelni: Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. Najstarszy uczestnik Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej ma 40 lat - najmłodszy 19. Ale to nie wiek jest ważny, a plany na przyszłość - związane z językiem polskim. - W Mołdawii nie mamy tłumaczy polsko-rumuńskich. Dlatego Ambasada Polska w Mołdawii otworzyła grupę na naszym uniwersytecie państwowym, która będzie się uczyła polskiego, żebyśmy w przyszłości mogli tłumaczyć - mówi Marina Plamadeala z Państwowego Uniwersytetu w Kiszyniowie.

W planie - dziewięćdziesiąt godzin warsztatów, ćwiczeń i wykładów. Dziś, między innymi "Historia Polski wyczytana z obrazów mistrzów europejskiego malarstwa".

Zajęcia prowadzą nie tylko wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku, ale też studenci - w ramach praktyk. - Bardzo się cieszę, ponieważ możemy obcować z ludźmi z innych krajów, pokazywać im kulturę polską, miejsca, które w Białymstoku są przepiękne oraz poznajemy ich mentalność, jako ludzi z odległych krajów - powiedział Patryk Stasiulewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Marina Kawardżikowa pochodzi z Bułgarii. W Płowdiwie studiuje filologię słowiańską z językiem polskim. - Chciałam poznać więcej szczegółów języka polskiego, bo to, czego uczę się na uczelni to nie jest żywy język. Chciałam też zobaczyć mentalność Polaków - mówi  Marina Kawardżikowa, studenta z Bułgarii.

W najbliższych dniach uczestnicy letniej szkoły wezmą też udział w warsztatach teatralnych, wybiorą się do muzeów, teatrów, będą zwiedzać Białystok, Supraśl i Tykocin. - To jest doskonała promocja Polski, polskiej kultury, polskiego języka - powiedziała prof. Elżbieta Awramiuk ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej POLLANDO, Uniwersytet w Białymstoku.
 
Zajęcia potrwają do dwudziestego ósmego lipca.