Bursztyny sumatrzańskie, dominikańskie i bałtyckie - W formie tradycyjnej i nowoczesnej. To eksponaty najnowszej wystawy zorganizowanej w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku.

Inkluzja - ciało obce znajdujące się w minerale. W tym przypadku - owad zatopiony w bursztynie. To tylko jeden z ponad czterystu okazów nowej wystawy centrum przyrodniczego. Okazów o różnym kształcie, zastosowaniu i wyglądzie - z jednym wspólnym mianownikiem - bursztynem.  - Są tu żywice najstarsze, triasowe, w których znaleziono ślady roślin, zwierząt, także są to w sumie najstarsze znaleziska jeżeli chodzi o życie w tych takich bursztynowych lasach - mówi dr Janusz Kupryjanowicz, autor wystawy.

Poszukiwanie, gromadzenie, a przede wszystkim wybór odpowiednich eksponatów zajął autorowi ponad rok. Wystawa powstała przy współpracy wielu środowisk, tj. Muzeum Podlaskiego i Muzeum Kurpiowskiego w Wachu.

Część eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji. Są pierścionki, korale, naszyjniki. Ale wystawa to nie tylko bursztyny. To również edukacja. Można tu na przykład dowiedzieć się, jak odzyskać żywicę - z drzew.

Wystawę zorganizowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.  - Będziemy uczniom, którzy przychodzą do nas zwiedzać wystawy, proponowali zajęcia terenowe, las, łąka, zbiorniki wodne - powiedział Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Wystawa "Bursztyny i inne żywice kopalne" będzie dostępna do końca czerwca przyszłego roku.