O historii i doświadczeniach emigrantów w Stanach Zjednoczonych dyskutują historycy i politolodzy. W Białymstoku rozpoczęło się Forum Zaawansowanych Studiów nad Stanami Zjednoczonymi. Tę doroczna konferencję organizuje Uniwersytet w Białymstoku oraz ambasada USA w Warszawie.

To już dwunasta edycja forum amerykanistycznego, będącego płaszczyzną do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych historią, kulturą, literaturą amerykańską. W poprzednich latach uczestnicy debatowali o demokracji amerykańskiej, konstytucji, stosunkach polsko-amerykańskich, kampaniach prezydenckich. W tym roku na forum przede wszystkim tematyka imigracyjna. - Będziemy mówić i o wpływach, udziale grup etnicznych z naszego regionu - Europy Środkowo-Wschodniej - Litwy, Polski, Białorusi, ale też np. z Meksyku, hiszpańskojęzycznej emigracji - powiedziała prof. Halina Parafianowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Podczas trzydniowych obrad naukowcy będą mówić też o polityce rządu amerykańskiego wobec emigrantów, ich losach i asymilacji ze społeczeństwem. Jest to jedna z największych konferencji amerykanistycznych w Polsce, a także w krajach wschodniej Europy. Biorą w niej udział goście z Ameryki, ale nie tylko. - W tym roku mamy profesora z Paryża, gości z Białorusi, Czech. To dosyć unikalne, jak na skalę europejską przedsięwzięcie - mówi dr Łukasz Niewiński z Uniwersytetu w Białymstoku.

Konferencja odbywa się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Skłodowskiej. Obrady zakończą się w niedzielę.