Blisko dwa tysiące młodych ludzi, śpiew, taniec, ale przede wszystkim - modlitwa. Wszystko to na Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej. Miejsce to przyciąga młodych chrześcijan jak magnes. Tu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Królowej Młodzieży.

Skupienie, modlitwa, ale i dobra zabawa, bo to przecież święto młodzieży. Płonka Kościelna to "podlaska wersja" Lednicy. Tu przyjechała młodzież gimnazjalna i licealna, by spotkać ludzi z podobnymi poglądami, a przede wszystkim spotkać Boga. - Tu jest zupełnie taka inna atmosfera. Tu jest inny rodzaj modlitwy, niż mamy w kościołach, na lekcji religii, niż sami się modlimy. Tu możemy z innymi, w grupie, przez śpiew - mówi Malwina Kurpiewska z Zambrowa. - Przecież w młodzieży właściwie jest przyszłość kościoła. Ale powiem szczerze, ja też nie jestem już taka młoda, należę raczej do tej starszej generacji osób tutaj obecnych na tych polach Płonki i myślę, że też możemy się w jakiś sposób się tak dzielić wiarą z tymi młodymi. Oni od nas się uczą, my od nich - powiedziała Samuela, nazaretanka.

Od młodzieży najłatwiej nauczyć się optymizmu. Grupa z Wizny przywiozła ze sobą transparent z informacją o rozdawaniu darmowych uścisków. Ich zdaniem - to świetna promocja chrześcijaństwa. - Też ważne jest to, że masz jakiś znajomych, którym możesz się wygadać, możesz po prostu siedzieć z nimi, pogadać. Albo możesz kogoś poznać - mówi Zuzanna Sawicka z Wizny.

Organizatorzy festiwalu w Płonce Kościelnej każdego roku dbają o to, by młodzież poznała kogoś, kto może stać się dla nich autorytetem. W tym roku o swoim nawróceniu i zmianie sposobu życia mówił między innymi aktor filmowy i serialowy Marcin Kwaśny. - Moje życie się zmieniło o 180 stopni. Jakby ozdrowiałem psychicznie, Bóg uratował moje małżeństwo i mam wobec Niego dług wdzięczności olbrzymi. Także ta moja wizyta tutaj jest taką spłatą długu - mówi Marcin Kwaśny, aktor.

Na młodzież czekali księża gotowi do rozmowy. - Takie okazjonalne spotkania mogą być spotkaniami z Panem Bogiem, które przemieniają serca, które sprawiają, że oni wracają na właściwe tory, na właściwą drogę, jeśli chodzi o ich kontakt z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem również - powiedział Robert Śliwowski z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej organizowany jest od sześciu lat. Miejsce nie jest przypadkowe - tu, w sanktuarium, znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Królowej Młodzieży. Obraz powstał w XVII wieku, inspirowany objawieniami, jakich miała doświadczyć młoda mieszkanka miejscowości, Katarzyna Roszkowska.