Kolory i dźwięki tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor" zagościły na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Oprócz Międzynarodowej Konferencji naukowej o Żydach Europy Wschodniej, która tradycyjnie towarzyszy festiwalowi, można oglądać wystawę rysunków inspirowanych Starym Testamentem. Tam też spotkali się z publicznością izraelscy muzycy. Dziś przedostatni dzień festiwalu.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Żydzi Wschodniej Polski" od początku towarzyszy Festiwalowi Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i dźwięk”. Tegoroczna, czwarta, dotyczy uczonych żydowskich. Jako prelegenci występują naukowcy z wielu miast świata: Houston, Tel-Avivu, Gdańska i oczywiście Białegostoku, między innymi profesor Halina Krukowska, od dziś profesor-senior uczelni, która jest gospodarzem spotkania. 

To nie przypadek że odbywają się tu konferencje na temat Żydów, że mamy tu festiwal ich kultury.   

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku stał się dziś gospodarzem kilku festiwalowych imprez. Jedna z gwiazd koncertu na białostockim Rynku Kościuszki, zespół Electric Desert z Izraela, spotkał się tu ze studentami. Zespół powstał trzy lata temu. Muzyka, którą gra, to połączenie etno i hard-rocka. Słychać w niej rytmy afrykańskie i bałkańskie, melodie północnego i środkowego wschodu. Takie spotkania są dla członków zespołu niemal tak samo ważne jak koncerty.   - Bardzo to lubię. Sam jestem nauczycielem muzyki, więc ciągle rozmawiam ze studentami. Poza tym, uważam że to bardzo interesujące spotykać się z ludźmi, poczuć jak odbierają i jak oceniają muzykę, którą tworzę, co o niej myślą - mówi Nir Popliker, Electric Desert.

W salach wykładowych - spotkania, w holu - wystawa młodego artysty z Warszawy Patryka Pufelskiego zatytułowana: "Starotestamentowe bohaterki narysowane". Trzeba zaznaczyć - narysowane w sposób wyjątkowy. - On jako pierwszy przedstawił te kobiety żydowskie właśnie w ten sposób, w sposób współczesny. A skoro tutaj są studenci - mają jednocześnie i przeszłość i teraźniejszość, mogą skojarzyć te kobiety z Biblii z teraźniejszością - powiedziała Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polska-Izrael.
 
Smutna kobieta w czerwonej sukience to Sara, biblijna żona Abrahama. Judyta, obrończyni Betulii, miasta w Izraelu oblężonego przez wojska asyryjskie, tu jest mistrzynią wschodnich sztuk walki. Dalila - kochanka Samsona, obcinając mu włosy przyczyniła się do jego zguby. Współczesne wizerunki starotestamentowych bohaterek zostaną z nami dłużej niż cały festiwal.
          
W wtorek ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk”. Na deser organizatorzy przygotowali koncert galowy. Wystąpią między innymi Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej i Beata Czernecka  - gwiazda Piwnicy pod Baranami.