Cenne klony

js 2015-05-21  |  Białystok
UDOSTĘPNIJ:
fot. TVP Białystok
fot. TVP Białystok
Osiemdziesiąt pospolitych klonów i renowacja Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Wszystko za sześćset pięćdziesiąt tysięcy złotych. Czy efekt końcowy wart jest tych pieniędzy - to wątpliwość, którą pod adresem władz miasta zgłasza jeden z, opozycyjnych wobec prezydenta, radnych miejskich.

Na ostatnim posiedzeniu komisji rewizyjnej, Piotr Jankowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, poruszył sprawę pewnej leśnej inwestycji. Inwestycja ta dotyczy między innymi zakupu przez miasto prawie osiemdziesięciu klonów.... klonów pospolitych, sprowadzonych z Holandii. – Wystąpiłem z pytaniem do prezydenta Białegostoku, aby udzielił informacji jaki był koszt przewiezienia, zakupu i nasadzenia klonów pospolitych, parkowych aż z Holandii – mówi Piotr Jankowski, radny Białegostoku z PiS. Pytanie - czy klony pospolite trzeba było ściągać aż z zagranicy?

Ponieważ to wykonawca, bierze na siebie odpowiedzialność, czy te drzewa będą rosły, czy one się przyjmą u nas. To on decyduje skąd będzie ściągał te drzewa – wyjaśnia Katarzyna Ramotowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Pod względem prawnym - wszystko w zgodzie z przepisami.

Klony pospolite to główna część inwestycji, dotyczącej rewitalizacji Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Inwestycji wartej 650 tysięcy złotych. – Mnie najbardziej interesuje, ile zapłaciliśmy za drzewa, ale jeżeli jest po prostu taka sytuacja, że one kosztowały kilka tysięcy złotych, to jest po prostu draństwo – uważa Piotr Jankowski. Ale prócz nasadzenia nowych drzew, w parku zrobiono o wiele więcej. Oświetlenie ścieżek, prawie trzydzieści ławek, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Tego wcześniej nie było. Dlatego reakcji radnego PiS nie rozumie Zbigniew Nikitorowicz, radny z Platformy Obywatelskiej: – Jak dobrze wiemy, zamówienie nie dotyczyło tylko samych drzew, ale też budowy alejek i rewitalizacji ponad dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych parku.

Z zarzutami podniesionymi przez radnego Jankowskiego nie zgadza się również Marcin Szczudło, radny z komitetu Tadeusza Truskolaskiego: – Nie było zastrzeżeń co do przetargu, nie ma zastrzeżeń, co do jakości wykonania, więc zastanawiam się gdzie leży problem? Czy to jest tradycyjne szukanie dziury w całym? Prezydent Tadeusz Truskolaski na odpowiedz komisji rewizyjnej w sprawie inwestycji w Parku Konstytucji 3 Maja ma jeszcze niecały tydzień.

Źródło:
Obiektyw TVP Białystok