Białostoccy uczniowie laureatami Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli licealiści z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Wśród gimnazjów najlepsi okazali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 12 w Białymstoku. Teraz ich prace oceni międzynarodowe jury podczas Międzynarodowego Finału Konkursu w Rio de Janeiro.

Co łączy chemię i statystykę? Okazuje się, że wspólnych cech jest wiele. Jedna z nich to Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych. W Polsce zorganizowany został po raz drugi. Po raz pierwszy temat prac był dowolny. - To z jednej strony łatwe, a z drugiej bardzo trudne, bo dowolny temat to nie wiadomo, gdzie czego szukać. Ja uczę chemii, więc już zawężone mieliśmy poszukiwania - mówi Barbara Dębska, nauczycielka chemii, Publiczne Gimnazjum nr 12 w Białymstoku.

Po długich poszukiwaniach tematu uczniowie doszli do wniosku, że zbadają opady w województwie podlaskim. Do czystych, wyjałowionych naczyń zbierali deszcz i śnieg. Badania prowadzili od listopada do stycznia w Białymstoku i Łomży. - Tu mieszkamy, więc ciekawe było sprawdzić czy występują kwaśne deszcze. Okazało się, że nie występują, a jeśli już to sporadycznie - powiedział Michał Gruszewski, uczeń.

Gdy próbki wody zostały zbadane, kolejnym krokiem było opisanie wyników za pomocą narzędzi statystycznych, czyli tabel, wykresów, średnich oraz umieszczenie ich na plakacie naukowym.

Kwaśne deszcze w naszym regionie to na szczęście rzadkość. Takie opady negatywnie wpływają na ekosystem. Niszczą rośliny, zakwaszają gleby. Dlatego monitorowanie kwaśnych opadów jest niezbędne. - One mówią pośrednio, jaki jest stan naszej atmosfery. Deszcz wymywa pewne zanieczyszczenia z powietrza i deponuje je w gruncie lub w wodzie - mówi Grzegorz Bok z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Zainteresowanie młodych ludzi ochroną środowiska jest bardzo ważne - mówi Grzegorz Bok z Wojewódzkiego Inspektoratu środowiska w Białymstoku - i dodaje, że to od nich będzie zależeć przyszłość przyrody. - Samo zainteresowanie środowiskiem jest bardzo ciekawe, bo powoduje, że u młodzieży pojawi się pewna wrażliwość na to, że nie jesteśmy sami w środowisku, musimy z nim współgrać, musimy je chronić i przyczyniać się, by zostawić je przyszłym pokoleniom w bardzo dobrym stanie - mówi Grzegorz Bok.

Kwaśne deszcze to opady, które zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami. Do atmosfery zostały wyemitowane w procesach spalania paliw oraz różnego rodzaju produkcji przemysłowej.

Uznanie w kraju to dopiero początek sukcesów białostockich gimnazjalistów. W sierpniu ich prace będzie podziwiać międzynarodowa publiczność na konferencji statystycznej w Rio de Janeiro.