Ludzie kultury i nauki, samorządowcy, społecznicy, pasjonaci przyrody. Na co dzień zajmują się różnymi rzeczami, ale łączy ich jedno - Podlasie. Działają na rzecz województwa podlaskiego i za to zostali docenieni i nagrodzeni. Celem konkursu „Podlaskie Otwarte” jest wyróżnienie osób i instytucji, które przyczyniają się do rozwoju regionu.

Nagroda specjalna trafiła do Magii Podlasia. To stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnienie wizerunku Podlasia jako miejsca bogatego kulturowo, przyrodniczo i atrakcyjnego turystycznie. Inicjatywę tworzy pięć osób. Zdjęcia ich autorstwa oglądają ludzie z całej Polski. – To Podlasie jest piękne i my tylko uwieczniamy to piękno. Jesteśmy trochę zakochani w tym Podlasiu i patrzymy takimi zakochanymi oczami, i może dlatego te zdjęcia są takie, może widać na nich tę naszą miłość, to nasze przywiązanie do Podlasia – mówi Tomasz Poskrobko ze Stowarzyszenia Magia Podlasia.

Nagrody w konkursie przyznawane były osobom i inicjatywom. Spośród dwudziestu dwóch zgłoszeń, nagrody przyznano dziesięciu. Wyróżnienie w kategorii wielokulturowość otrzymała Fundacja Targ Kreatywności, która współpracuje z Fundacją Zmiana. Fundacje wyróżniono za inicjatywę „Czytanie w Bramie”. Celem jest przełamanie barier kulturowych, wyznaniowych i narodowościowych. – Myśmy wyszły do mieszkańców, usiadłyśmy przy schodkach, przy sklepie. Starałam się zjednoczyć wszystkich, ksiądz pożyczył nam mikrofon, dziewczyny z fundacji przygotowywały jedzenie, dekorację również, znalazłyśmy przedstawicielkę każdej religii, która mówiła właśnie o danym obrządku – opowiada Hanna Sienkiewicz z Fundacji Targ Kreatywności.

Konkurs „Podlaskie Otwarte” ma na celu dostrzeżenie oraz docenienie osób i instytucji, które aktywnie działają na rzecz województwa podlaskiego i swoim działaniem wpisują się w strategię rozwoju regionu. – Przede wszystkim realizując strategię rozwoju województwa podlaskiego zadbać o miejsca pracy w naszym regionie, zadbać o rozwój infrastruktury w naszym regionie, zadbać o aktywność naszych obywateli, zadbać o to, żebyśmy byli chętnie odwiedzani zarówno turystycznie, jak również przez inwestorów z ich przedsięwzięciami w naszym regionie – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

O tym, kto zostanie nagrodzony mogli zadecydować mieszkańcy województwa. – Konkurs przebiegał dwuetapowo, najpierw było głosowanie internautów i otrzymaliśmy około 2 tysiące głosów drogą internetową, a potem zebrała się kapituła, która obradowała nad nagrodami i wyróżnieniami – wyjaśnia Helena Wróblewska z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, koordynator projektu.

To dopiero pierwsza edycja konkursu, ale organizatorzy zapewniają, że pomysł będzie kontynuowany w kolejnych latach.