Od pierwszego października na Politechnice Białostockiej rusza nowy program stypendialny - „Odkrywcy diamentów". Jego główny cel to wyszukać ukryte diamenty, czyli młodych, utalentowanych ludzi, i zachęcić do studiowania na białostockiej politechnice. Mimo, że program jest dopiero na starcie poszukiwań to takie diamenty na PB już są. To osiemnastoletni Jakub Czarniecki i dwudziestoletni Petros Psyllos - od pierwszego października oficjalnie studenci Politechniki Białostockiej.

Jak powiedział prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej - Po pierwsze - chcieli kontynuować samodzielną pracę, a więc umożliwiłem im indywidualny tok studiów od samego początku, chociaż normalnie robimy to trochę później oraz drugie to stypendium, które pomoże, bo obaj pochodzą z ubogich rodzin, więc dodatkowe stypendium, które pomoże im spokojnie egzystować.

Jakub Czarniecki i Petros Psyllos zdecydowanie wyróżniają się na tle swoich równieśników. Pierwszy z nich jest konstruktorem robota, który został mistrzem świata na Międzynarodowych Zawodach Robotów w Wiedniu. Drugi zdobył złoty medal za opracowanie rękawicy wspomagającej komunikację osób niepełnosprawnych. Obaj będą studiować na Wydziale Informatyki.

Program "Odrywcy talentów" młodych, utalentowanych osób chce szukać już w szkołach gimnazjalnych. Jednak, by na takim etapie móc zaproponować im profesjonalną pomoc potrzebne są pieniądze. Dlatego teraz Politechnika stara się nawiązać współpracę z różnymi firmami, które będą chciały wspierać ten projekt.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok