Leczą nie tylko chorobę, ale przede wszystkim pacjentów. Za tę wrażliwość zostali docenieni, a dziś (12.04) również wyróżnieni. W Białymstoku już po raz piąty wręczono Nagrodę imienia Krzysztofa Kanigowskiego, która co roku wyłania najbardziej empatycznych i pomocnych podlaskich lekarzy.

W finale nagrody imienia doktora Krzysztofa Kanigowskiego znalazło się dziewięciu lekarzy. Dziś już wiemy, że tegorocznymi laureatami zostali Bogumiła Czartoryska - Arłukowicz, lekarz Białostockiego Centrum Onkologii oraz Dariusz Kuć, lekarz rodzinny i pracownik hospicjum Fundacji „Pomóż Im”. - Najważniejsze w tej nagrodzie jest to, że to jest nagroda od pacjentów. Pacjenci to jest sens naszej pracy i dlatego ta nagroda jest tak ważna – podkreśla Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz. Dariusz Kuć dodaje: – Uprawiam medycynę humanistyczną. Dla mnie człowiek to nie tylko organizm, ale dusza, emocje, o tym staram się pamiętać, taką medycynę chcę uprawiać.

Kapituła wybrała nominowanych i laureatów nie na podstawie ich osiągnięć zawodowych, ale za sprawą zgłoszeń pacjentów. „Dobry człowiek”, „lekarz – przyjaciel”, „altruista” - te słowa pojawiały się w listach najczęściej. – W tych listach jest czasami zawartych tyle emocji, tyle takiego niezwykłego przekonania, że wierzy się, kiedy się czyta te słowa – przyznaje Ewa Kanigowska-Gedroyć, córka Krzysztofa Kanigowskiego.

Fundatorami nagrody są rodzina i przyjaciele zmarłego sześć lat temu doktora Krzysztofa Kanigowskiego, wybitnego chirurga, związanego z Wojewódzkim Szpitalem imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. W szpitalu tym doktor Kanigowski był ordynatorem oddziału chirurgii. – Widział w pacjencie po pierwsze człowieka i także tej terapii nie ograniczał do samego pacjenta. Pamiętał, że aby wyjść z choroby, trzeba także pomóc otoczeniu. Trzeba pomóc rodzinie, przyjaciołom, a jeżeli się z tej choroby wyjść nie da, to trzeba w jakiś sposób ukoić ten ból i spróbować pogodnie, a przynajmniej spokojnie potowarzyszyć do końca – wspomina Ewa Kaniowska-Gedroyć.

Oprócz statuetki i dyplomu, laureaci otrzymali nagrodę pieniężną. Zapowiadają, że przekażą ją na cel charytatywny.

(js)
Za: Obiektyw TVP Białystok